2010.02.20. 07:05, Bence0619
Fogarasi LszlElfogadta az orszggyls az j titoktrvnyt. 2010. prilis 1-jtl minden irat titkos lesz, amire valaki rti a „nem nyilvnos” pecstet. A kpviselk kzl 332-en szavaztak igennel s 17-en nemmel. Az MSZP s a teljes jelen lv Fidesz-KDNP frakci kivtelesen nagy egyetrtsben blintott r a trvnyre. Fogarasi Lszl jogszt, a Jobbik szakpolitikust krdeztk.
bar!kd: A Fidesz s az MSZP is megszavazta az j titoktrvnyt a minstett adat vdelmrl (2009. CLV. tv.). A jelentsghez kpest szinte teljes mdiaelhallgats mellett szletett meg a ktharmados egyetrts. Mi lehet ennek az oka?
Fogarasi Lszl: Az, hogy a titoktrvnyt nem ksrte, s a Jobbikot leszmtva ma sem ksri mdiardeklds, nem meglep. A titokvdelemmel kapcsolatos jogszablyi rendelkezsek dnt befolyssal vannak a hatalmon lvk, illetve a politikai vltgazdasgra berendezkedett hatalomra trekvk mkdsre, illetve lehetsget teremthet a hibk elfedsre. Az ember mr fel sem kapja a fejt a naponta felsznre kerl korrupcis gyletek kapcsn, s ez csak a felszn, amely a mdia rdekldsi kszbt elri. Az orszg tele van a politikai rendszer szerepli ltal elkvetett bncselekmnyekkel, nknyes hatalmi cselekmnyekkel s visszalsekkel. Realistn szemllve a magyar kzllapotokat s a mdit, lthat, hogy igen knyelmes szmukra az elre leosztott szerepekkel mkd politikai vltgazdasg. Ez az oka annak, hogy hossz vek knldst kveten, ily csendben kerlt elfogadsra a trvny s a Jobbikot, illetve nhny rdekvdelmi szervezetet leszmtva, azta se foglalkozik vele senki. A Fidesznek s az MSZP-nek a hatalombiztostsi- s gyakorlsi techniki, illetve e trgyban a jvrl alkotott elkpzelsei megegyeznek.
b.: Mi vltozott meg az j szablyozssal? Mi a vlemnye arrl, hogy a jogvdk szerint az j trvny elfogadsval nknyess s ellenrizhetetlenn vlhat az llami szervek titkostsi gyakorlata, tovbb a trvnysrtsek is kivlan elrejthetek, hiszen csak titkostani kell az adott dokumentumot?
Fogarasi: A legfontosabb vltozs, hogy a korbban kzismert kifejezsek, mint az llamtitok, illetve a szolglati titok megszntek. Helyettk alkotta meg a trvnyalkot a mr korbban is ismert kifejezst, a minstett adat fogalmt. Az eddigi trvny I-es szm mellklete igyekezett pontosan s rszletesen meghatrozni azt, hogy mikor, milyen adat minsthet llam- vagy szolglati titoknak. Az j szablyozs szerint akkor lehet egy adatot minstett adatt nyilvntani, ha az a Magyar Kztrsasg szuverenitsa, terleti integritsa, alkotmnyos rendje, honvdelmi, nemzetbiztonsgi, bnldzsi, bnmegelzsi, igazsgszolgltatsi, kzponti, pnzgyi, gazdasgi tevkenysge, klgyi vagy nemzetkzi kapcsolatai, llami szerv illetktelen kls befolystl mentes, zavartalan mkdsnek biztostsa szempontjbl vdend rtkkel br. Azaz szinte brmit, brmikor titkostani lehet. Ez a jelenlegi szablyozs legfbb hibja. A tlzott konszenzuskeress a felek kztt olyan semmitmond megfogalmazsokat s szvegkrnyezetet eredmnyeztek, amelyek lehetsget teremthetnek a trvnyes kereteket tllp eljrsoknak, illetve a trvnytelensgek s a szakmai hibk rkre elfedsnek. Ma, amikor a hatalmat tszvi a korrupci, s amikor a mentelmi jog hinyban a parlament egynegyede ellen folyhatna bngyi nyomozs, egsz egyszeren elkpeszt fenyegetst jelent. Most mr trvnyi felhatalmazs alapjn, az ltaluk irnytott szervezetek tjn brkirl, brmilyen szervezetrl, prtrl, titkos adatokat lehet gyjteni, s azokat nhatalmlag fel lehet hasznlni. A trvny szinte kategorikusan kizrja, hogy a trvnytelensgek valaha is napvilgra kerljenek. A felhalmozott adatokat gyakorlatilag ellenrizhetetlenl tudja hasznlni egy olyan szemlyi kr, amelynek tagjai kztt magasabb a bngyi fertzttsg, mint j nhny htrnyos teleplsen.
b.: Mi a vlemnye arrl, hogy nem krheti brki az adatok minstsnek fellvizsglatt, st az MSZP-s Tth Kroly javaslata is elfogadsra kerlt, miszerint az indokolatlan titkostsok megszntetst csak az ombudsman krheti a brsgtl?
Fogarasi: Egy jogllam fontos jellemzje, hogy azok, akiknek a nevben a kzhatalmat gyakoroljk, ellenrizni tudjk a hatalmon lvket. A trvny ebben a formban ezt szinte kizrja. A titkos informcik komoly fegyvert jelentenek az azzal rendelkezk kezben, de ne feledjk, hogy ezzel csak lni szabad, s soha sem visszalni. ppen ezrt a trvnyt srgsen mdostani kell, meg kell teremteni annak pontos s szablyozott rendszert. Azt senki ne gondolja komolyan, hogy egy olyan leterhelt szemly, mint az ombudsman, ezekkel a krdsekkel rdemben tud foglalkozni, hiszen naponta ezres nagysgrendben keletkeznek a minstett adatok.
b.: Nem veszlyezteti a vlemny-nyilvnts, az informci s a sajt szabadsgt, hogy pnz- s brtnbntets fenyegeti azokat, akik feltrjk a titkos adatokat, mg akkor is, ha ezzel trvnysrtst vagy korrupcit lepleznek le?
Fogarasi: Ez a trvny alapjaiban veszlyezteti az informcis szabadsgot, s az emberek szemlyisghez fzd jogait. Egyrszrl a mai modern technikai vilgban elbb vagy utbb minden szemlyes adatunk, titkunk, vlemnynk nyilvntartsba kerl. Innen mr csak egy lps a gondolatrendrsg fellltsa, s a totlis ellenrzs rendszernek kialaktsa. Ne feledjk, az ember esend, s hibival teljes. Gyomorforgat lehetsg olyan rendszerben lni, amely a sajt polgrai totlis, kontroll nlkli ellenrzsre trekszik s mindezt gy, hogy aki nem hdol be, az csak magra szmthat. ppen ezrt kzdeni kell a koncentrlt hatalmi trekvsek ellen. Csak gy biztosthat Magyarorszg szebb jvje.
T.V.
(az interj megjelent a bar!kd magazin mlt heti szmban. A legfrissebb lapszmot keressk az jsgrusoknl!)