A Wikipdibl, a szabad enciklopdibl
Pongrtz Gergely (Szamosjvr, 1932. februr 18. – Kiskunmajsa, 2005. mjus 18.) a Corvin kzi felkelcsoport msodik s utols fparancsnoka az 1956-os forradalom idejn.
Antikommunista rtelmisgi csaldban szletett. Nyolc testvre volt (akik kzl t ksbb vele egytt harcolt a Corvin kzben.) desapja1940-ben Szamosjvr polgrmestere volt. Ugyanebben az vben szlvrosban Gergely tanja volt a magyar csapatok bevonulsnak s nneplsnek a visszacsatolt Partiumban s szak-Erdlyben.
A bevonul romn s szovjet csapatok ell 1945-ben Mtszalkra kltztek, 1946-ban pedig mg nyugatabbra, Soroksrra, ahol desapja, mint nagycsaldos, 13 hold fldet kapott.
desapjra gy emlkezett: "Amikor megltta az els orosz katont, akkor megfogadta: addig, amg itt vannak az oroszok, nem borotvlkozik. Mellig r szakllal temettk '56 prilisban."
A mezgazdasgi gimnziumot Gergely Bcsalmson vgezte. A szobi jrsi tancs takarmnygazdlkodsi eladja, majd a cegldi vrosi tancs fllattenysztje lett. "n agronmus lettem, s csakis rangyalomnak ksznhettem, hogy brtn nlkl megsztam a kzel 12 vig tart kommunista rendszert" – rta 1982-ben megjelent knyvben. [1]
"Az 1956-os forradalom kitrsnek hre a hnyelpusztai llami gazdasgban rt, ahonnan oktber 24-n reggel indultam Budapestre, mert reztem, hogy testvreim is rszesei a felkelsnek. Tudtam, hogy mellettk van a helyem. A Corvin kzbe oktber 25-n hajnalban kerltem" – emlkezett vissza Pongrtz Gergely.
1956. oktber 29-n este Vradi Gyula vezrrnagy egy magyar katonai kldttsggel azrt rkezett a Corvin kzbe, hogy a felkelkkel felttel nlkli fegyvertadsrl trgyaljon, cserbe a szovjetek grt kivonulsrt. Megfenyegette ket, hogy ha nem egyeznek ebbe bele, msnap szovjet–magyar gyalogsgi tmadssal kell szembenznik. (Mindezek fnyben a felkelk bizalmatlansga a magyar katonai vezetkkel szemben nem volt alaptalan – br Malter ebben a vitban azt kpviselte, hogy a csoport egy rsze tarthassa meg fegyvereit.) A trgyalson rsztvev Corvin kziek kzt a legradiklisabbak Pongrtz Gergely s Falb Jancsi voltak, akik azt mondtk: amg szovjet csapatok vannak Magyarorszgon, mg rszlegesen sem szabad letenni a fegyvert – a szovjetek kivonulst, fggetlensget, a Varsi Szerzds felbontst, az VH leszerelst s tbbprtrendszert kveteltek.
Oktber 30-n jabb trgyalsok kezddtek, amelyek vgl elvezettek a civil felkelket is befogad Nemzetrsg fellltshoz. A fellltsrl dnt trgyalsokon oktber 31-n a Kilin laktanyban tbbek kzt Pongrtz Gergely s testvre, dn is rszt vettek. Ezen a tancskozson Pongrtz Gergely les kirohanst intzett Malter ellen (de vgl bkben vltak el).
A Corvin kz fparancsnoka [szerkeszts]
Pongrtz Gergelyt a Corvin kziek november 1-jn dleltt vlasztottk meg fparancsnoknak a Maltert tmogat Ivn Kovcs Lszlhelyett, akivel Pongrtzk viszonya ekkorra mr jelentsen megromlott. Mrton Andrs ezredes javaslatra helyettes parancsnokokat is vlasztottak: Ivn Kovcsot, Szab Lszlt s Erds Imrt.
Viszonya Malter Plhoz [szerkeszts]
Pongrtz Gergely rossz viszonyban volt Malter Pllal, akit a kormny a rend helyrelltsra kldtt a Kilin laktanyba s kezdetben nem ismerte fel, hogy egy oldalon ll a szomszdos Corvin kz ellenllival. Pongrtz mr a forradalom idejn is tbbszr nyltan brlta Maltert, akinek honvdelmi miniszterr val kinevezsvel sem rtett egyet. Mindebben szerepe lehetett a Maltert tmogat Ivn Kovcs Lszlvalval vetlkedsnek is, akit levltottak, amikor Pongrtz Gergely lett a Corvin kz fparancsnoka.
Malterhez – s Ivn Kovcshoz – val rossz viszonyban valsznleg szerepet jtszott politikai nzeteik klnbsge is. Maltert, br a kommunista prt Nagy Imre vezette revizionista szrnyhoz tartoznak gondolta, gyanakodva figyelte nem csak a felkelk s a Malter vezette katonk kzti korbbi feszltsg miatt is, hanem mert nzeteit nem tekintette elg radiklisnak. Egy nyilatkozatban, amikor arrl krdtk, mirt nem utazott haza az emigrcibl Nagy Imre (s Malter) jratemetsre, Pongrtz azt vlaszolta: "A temets eltt lejtt hozzm Arizonba a New York-i konzul, hrom napig a vendgem volt, gyzkdtt, hogy jjjek haza a Nagy Imre temetsre. Azt mondtam: ha minden kivgzettet eltemetnek, akkor jvk, de az t kommunistt el tudjk temetni nlklem is, ezrt nem jvk."
Mindezek ellenre az els napokat kivve a Corvin kz harcosai s a Kilin laktanya katoni kpesek voltak j egyttmkdsben egytt harcolni a szovjetek ellen.
A forradalom leversekor [szerkeszts]
A szovjet csapatok tmadsnak november 4-n ellenlltak a Corvin kziek s mg napokig kitartottak. Pongrtz a csoport egy rszvel mg aznap jszaka a Vg utcba ment t, mert a hatalmas vesztesgek miatt nem hitt abban, hogy a Corvin kzt tartani lehet. Mg azon az jszakn lemondott a fparancsnoksgrl is.
November vgn csaldjval magyar katonk segtsgvel elhagyta az orszgot s Bcsben csatlakozott a Magyar Forradalmi Tancshoz.
Pongrtz Gergely lete a forradalom leverse utn is mozgalmas maradt, vtizedekig kt kontinens kztt ingzott. 1957 februrjig Bcsben, illetve Genovban volt, majd az Amerikai Egyeslt llamokba, New Yorkba kltztt s itt vagongyri munks lett. 1957-benChicagban a Magyar Szabadsgharcos Szvetsg alelnknek vlasztottk (az elnk Kirly Bla lett), ksbb 15 vig, 1982-es lemondsig a szervezet elnke volt.
1959-ben Spanyolorszgba kltztt s tizenkt vig Madridban lt. 1967 oktberben Toledban az 1956-os emlknnepsgen az Alcazar vdi s a magyar szabadsgharcosok kzt vont prhuzamot.
Ksbb az Egyeslt llamokba trt vissza. Ezttal biztostsi gynk lett, majd sertstelepet tartott fenn Arizonban.
1956-ot kveten elszr 1990-ben, a rendszervlts utn jrt Magyarorszgon. Mr a kvetkez vben vgleg hazakltztt. Budapesti elnke lett az 1956-os Magyarok Vilgszvetsgnek, majd az 56-osok Szvetsgnek, tiszteletbeli elnke, majd elnkhelyettese aPOFOSZ-nak.
1997 szn a hazai termfld vdelmben szervezett engedly nlkli tntetsen a rendri intzkeds kvetkeztben megsrlt.
Pongrtz Gergely hozta ltre s vezette a 1956-os Pesti Src Alaptvnyt. Corvin kz, 1956 cmmel knyvet rt a forradalomrl. (Ez 1982-ben elszr Chicagban jelent meg, 1989-ben a magyar fvrosban, illetve bvtett kiadsban 1992-ben mg egyszer Budapesten.
Rszt vett a Jobbik Magyarorszgrt Mozgalom alaptsban.
Pongrtz Gergely ravatala a Corvin kzben
Szvinkfartus vgzett vele, amely az ltala nerbl ltrehozott marispusztai (Kiskunmajsa) 56-os Mzeum udvarn rte. Sajt halottjnak nyilvntotta az 56-os Magyarok Vilgtancsa s az 56-os Magyarok Vilgszvetsge, a Pesti Src Alaptvny s az 56-os Trtnelmi Alaptvny. Temetse eltt, 2005. mjus 28-n a Corvin kzben ravataloztk fel. Eltte a bazilikban bcsztattk rmny katolikus szertarts szerint.
Hazatrte utn Pongrtz Gergely radiklis jobboldali, antikommunista nzeteirl vlt ismertt s emiatt szmos tmads rte.[1]
Pongrtz nzetei valsznleg az 1956-os forradalom idejn sem voltak lnyegesen msok, mint ksbb, a harcok kzt folytatott trgyalsokon elhangzott ismert nzetei azt mutatjk, hogy a radiklis, megalkuvst nem tr ellenllk kz tartozott. Klnsen szembetl, hogy a Pongrtz-testvrek s krnyezetk – kztk pldul Falb Jancsi (Mesz Jnos) – egy pillanatig sem hittek a kivonulst gr szovjeteknek, st a velk egyezked magyar politikai s katonai vezetssel szemben is bizalmatlanok voltak. Visszautastottak minden javaslatot a civil felkelk lefegyverzsre, pldul Maltert, aki elkldte volna a Corvin kzben harcol fiatalokat, a pesti srcokat. Nem bztak a Nagy Imre vezette kormnyban sem.
- ↑ Ide tartozik pldul halla alkalmbl a Magyar Nemzetben megjelent cikk (K Andrs: Aki soha nem bklt meg, amit les olvasi tiltakozshullm kvetett).