2011.01.03. 05:43
Magyarorszg janur 1-jvel tvette az Eurpai Uni soros elnki tisztt, amelyet fl vig tlt be
dor Blint, a Klgyminisztrium EU-gyekrt felels helyettes llamtitkra a magyar EU-elnksg hivatalos honlapjn rmutatott: a magyar elnksg elsdleges feladata az sszeurpai rdekek elmozdtsa.
Az "ers Eurpa" elnksgi mott is jelzi, hogy a magyar EU-elnksg hozz akar jrulni a gazdasgi, szocilis, politikai s intzmnyi szempontbl egyarnt ers Eurpa ptshez.
Magyarorszg 2004-es unis csatlakozsa ta elszr ltja el az EU-elnksgi feladatokat. Az elnksgi flvben - az Eurpai Uni ratlan szablyainak megfelelen - nem a Magyarorszgot legkzvetlenebbl rint krdsek, hanem a nagy eurpai gyek kapjk a legtbb figyelmet. Az elnksgi tri keretben Magyarorszg Spanyolorszggal s Belgiummal kzsen ltja el az EU elnki teendit, a trojka mandtuma 2010-11-re szl. Magyarorszg Belgiumtl veszi t a staftt, s 2011. jnius 30-n Lengyelorszgnak adja t.
Programja szerint a magyar EU-elnksg a gazdasgi nvekeds segtsre trekszik az unis gazdasgi kormnyzs erstsvel, a munkahelyteremtsre s a trsadalmi befogadsra koncentrl. Kiemelt cl az unis szakpolitika hatkonysgnak s versenykpessgnek nvelse. Ugyancsak az elnksgi program alapvet cljai kztt szerepel, hogy az Eurpai Uni kzelebb kerljn a polgrokhoz, tovbbi feladat a bvtsi folyamat folytatsa s hitelessgnek fenntartsa.
Br a magyar kormny korbban abban remnykedett, hogy Horvtorszg csatlakozsi szerzdst a magyar elnksg idejn rhatjk al, jelenleg relisabb az a cl, hogy a trgyalsokat lezrjk 2011 els flvben, s a szerzdst a kvetkez, lengyel elnksg idejn rjk al. A tervek szerint folytatdnak a trgyalsok a tagjellt Izlanddal, s jabb fejezet nyitnak meg Trkorszggal. Az unis csatlakozsra vr orszgok kztt tbb nyugat-balkni llam is van: Montenegr 2008-ban, Szerbia 2009-ben nyjtotta be tagfelvteli krelmt. Ha a felttelek kedvezen alakulnak, Szerbia, Bosznia-Hercegovina s Montenegr a magyar elnksg idejre tagjellt lehet, s megkezddhetnek a trgyalsok Macednival - az utbbi orszg mr 2005 ta tagjellt.
A keleti partnersgi program msodik cscstallkozja, az llam- s kormnyfk tallkozja 2011 mjusban esedkes, vrhatan ez lesz az elnksg legfontosabb esemnye. Romnia s Bulgria egyarnt 2011 mrciusban szeretne a schengeni vezethez csatlakozni. Ha nem teljestenek minden felttelt, tbb tagllam ellenezheti a hatrnyitst, pedig az a romniai magyar kisebbsgek szmra is fontos lenne. A francia s a nmet belgyminiszter a napokban levlben jelezte az Eurpai Bizottsgnak, hogy a korrupci s a szervezett bnzs elleni harcban mutatkoz hinyossgok miatt tlsgosan korainak tartja a kt orszg schengeni csatlakozst.

A magyar elnksg napirendjt erteljesen meghatrozzk azok a feladatok, amelyek a gazdasgi vlsg kvetkezmnyeinek kezelshez s az j egyttmkdsi formk kialaktshoz kapcsoldnak. Az a cl, hogy az EU a jvben jobban fel legyen kszlve a vlsgok megelzsre. A kulcsfeladatok kz tartozik egy lland stabilitsi mechanizmus fellltsa, a gazdasgi koordinci s a fisklis fegyelem kontrolljnak megerstse. Az uni kvetkez, 2014-ben hatlyba lp htves kltsgvetse tervezetnek 2011 kzepre kell elkszlnie, gy ezzel valsznleg sokat foglalkoznak majd a magyar elnksg alatt is.
Az EU energiaszektorban kezddtt liberalizci vgrehajtsa a spanyol-belga-magyar elnksg idszakra esik. A kzssg clja az energiafggsg enyhtse, az energiabiztonsg megteremtse, ezrt az eddigieken kvl j forrsorszgokat is bekapcsolna az unis energiahlzatba. Ebben a tervben kiemelt szerepet jtszik Azerbajdzsn s Trkmenisztn, s ez tkrzdik a keleti partnersg programjban, az Ukrajnhoz, Moldovhoz s a kaukzusi orszgokhoz fzd viszony alaktsban.
Szintn a spanyol-belga-magyar elnksg idejn valsulhat meg az eurpai polgrok jogainak rvnyeslsrl, a szabadsgrl s a biztonsgrl szl stockholmi program. A munkavllalsi, csaldegyestsi s tanulsi szndkkal tra kelkkel kapcsolatban a magyar elnksg a vzumgyekre s a munkavllals specilis formira koncentrl: tovbbi knnytsekrl trgyalnak Oroszorszggal, Ukrajnval s Moldovval, illetve Kanada szigort szndkait igyekeznek elhrtani.

A romastratgia a magyar elnksgi program kiemelt pontja. Az Eurpai Bizottsg tesz majd javaslatot egy eurpai keretstratgira; az EU nvelni kvnja szerepvllalst a romkat rint gyekben.
A magyar elnksg fontos tmja lesz a vzpolitika is, ezen bell az extrm vzgyi jelensgek s a klmavltozs hatsainak kezelse. A magyar elnksg alatt fogadhatjk el az Eurpai Bizottsg ltal kidolgozand Duna-stratgit. Legfontosabb feladatai kz tartozik a vzkszletek vdelme s takarkos hasznlata, a termszeti krnyezet vdelme, a Duna kzlekedsnek javtsa, a turizmus sztnzse s az rintett orszgok kulturlis rksgnek megrzse. Magyarorszg a vzminsg vdelmvel s megrzsvel, valamint a termszeti katasztrfk - rvz, aszly - kivdsvel kapcsolatban kvn koordinl szerepet betlteni.
Magyarorszg hivatalosan janur 6-n veszi t az elnki posztot Belgiumtl, az els jelentsebb esemny a kormny s az Eurpai Bizottsg egyttes lse lesz janur 7-n Budapesten.