Gaudi-Nagy Tams kemny EU - kritikja
2011.01.03. 16:39
t kp - 280x185:
Az Eurpai Parlament (EP) Alkotmnygyi bizottsgnak (AFCO) tztag delegcija 2010. december 8-10. kztt Magyarorszgra ltogatott. A delegci 2010. december 9-n tallkozott az Alkotmnygyi, igazsggyi s gyrendi bizottsg, valamint az Eurpai gyek bizottsgnak tagjaival.
A tallkoz hivatalos sszefoglalja most kszlt el. A tztag delegcit a bizottsg elnke, Carlo Casini (olasz, npprti) vezette, tagjai Gurmai Zita (magyar, szocialista) s Rafal Trzaskowski (lengyel, npprti) alelnkk, valamint Schpflin Gyrgy (magyar, npprti), Constance Le Grip (francia, npprti), Enrique Guerrero Salom (spanyol, szocialista), Andrew Duff (brit, liberlis), Alexandra Thein (nmet, liberlis), Gerald Hfner (nmet, zldprti) s Helmut Scholz (nmet, Egysges Baloldal) eurpai parlamenti kpviselk voltak. Az Alkotmnygyi, igazsggyi s gyrendi bizottsg rszrl a bizottsg elnke, Dr. Balsai Istvn, tovbb Dr. Vas Imre, Dr. Harangoz Tams, s Dr. Gaudi-Nagy Tams kpviselk, az Eurpai gyek Bizottsgtl Mile Lajos alelnk s Gyopros Alpr kpviselk vettek rszt a tallkozn.
Az MSZP prtpolitikai hzngsre hasznlta fel az alkalmat, a Fidesz az alkotmnyozsi folyamatok krben knyszerlt magyarzkodsra, a Jobbik kpviseletben Gaudi-Nagy Tams kemny EU kritikt fogalmazott meg s egyttal a szkely nrendelkezsi trekvsrl is hangslyosan szlt:
Kifejtette: az integrci nem ad vlaszt mindenre s a nemzeti nrendelkezsi, rdekrvnyestsi szempontokat nem veszi figyelembe. A kpvisel kiemelte, hogy az Eurpai Bizottsg az egyetlen jogalkots-kezdemnyez szerv, amely legitimitsi krdseket vet fel. gy vlte tovbb, hogy a vlasztjogi reformot a Lisszaboni Szerzds rszeknt kellett volna szablyozni. A kpvisel szerint sokan gondoljk gy, hogy az EU nem adott vlaszt bizonyos elvrsokra s krdsekre, a csatlakozsi folyamatban az j tagllamok tisztessgtelen felttelekkel szembesltek, pldul a magyar mezgazdasgi termelk csak az unis tmogats egynegyedt kapjk. A kpvisel utalt arra is, hogy a 2002 s 2010 kztt s klnsen 2006 szn az llam rszrl a politikai szabadsgjogokkal sszefggsben elkvetett jogsrtseket vizsgl albizottsg elfogadta jelentst az alapvet politikai szabadsgjogokat rint, 2002. mjus s 2010. prilis kztti (kivve 2006 sze) llami jogsrtsekrl. A jelentst ismertetve kiemelte, hogy 40 esetben durvn megsrtettk az emberi jogokat vagy azok gyakorlst bntetjogi eszkzkkel akadlyoztk meg. Hozztette, hogy a polgri kezdemnyezst jegyz Gurmai Zita annak a prtnak a tagja, amelynek kormnya a jogsrtseket elkvette.
A kpvisel a trianoni szerzdsre s a hatron tli magyarok helyzetre kitrve hangslyozta, hogy eurpai megoldsokat nem lehet a nemzeti nrendelkezsi jog tiszteletben tartsa nlkl alkalmazni, s kiemelte a Szkely Nemzeti Tancs szerept, valamint a dl-tiroli autonmia nyomn szorgalmazta az autonmia trekvsek tmogatst. Mint elmondta, bzik abban, hogy az EU nem felejti el, hogy Eurpa a keresztny, a nemzeti nrendelkezsi s emberi jogok rtkkzssge. Az alkotmnyozsi folyamatot illeten kiemelte, hogy a Jobbiknak hatrozott elkpzelsei voltak a vlasztsok sorn. Az orszgra 1949-ben rerltettk az orosz modellt, s 1989-ben nem volt visszatrs a gykerekhez, a Szent Korona tanhoz. Hangslyozta, hogy az alkotmnyozs jelenlegi folyamatban a Jobbik nem vesz rszt, javaslatait nem tmogattk. Hozztette: a Jobbik npszavazst akar az alkotmnyrl. Elmondta tovbb, hogy tmogatjk az Uni csatlakozst az Eurpa Tancs Emberi Jogi Egyezmnyhez, s gy vlte, az Eurpai Alapjogi gynksg irnti bizalom nagyobb lenne, ha az eurpai emberi jogok vdelmvel foglalkozna.
Az euroszkepticizmust illeten az letsznvonalbeli klnbsgeket emelte ki, s gy vlte, a termfld vdelme rdekli az embereket, amelyet nem lehet szabadon ruba bocstani.
A tallkoz teljes sszefoglalja itt olvashat.