A Jobbik a multiknak nyújtott kedvezmények és a teljes magyar adópolitika felülvizsgálatát követeli2011.01.17. 14:26
A magyar gazdaságpolitikát az elmúlt húsz évben a multinacionális cégeknek nyújtott aránytalan támogatások, a kettős mérce és az egyenlőtlen feltételek jellemezték, amelyre a válságadó sem nyújt gyógyírt – jelentette ki mai sajtótájékoztatóján Gyöngyösi Márton.
A Jobbik országgyűlési képviselője egy Nemzetgazdasági Minisztérium által nyilvánosságra hozott adatsorra hivatkozva kiemelte, Magyarország az uniós átlag kétszeresét fordítja külföldi vállalatok támogatására, amely a hazai GDP 1%-a, de volt olyan év is (a 2007-es), amikor ez elérte az évi 2,4%-ot. A különböző jogcímeken kiutalt vissza nem térítendő támogatások 93%-ának multik a haszonélvezői, az adóalap csökkentő tételek kétharmadát szintén külföldi cégek tudták igénybe venni, miközben több multinacionális vállalat 10 éves adómentességet élvezett.

A jobbikos politikus a hazai vállalkozások gazdasági versenyhátrányának fő okaként a multik törvényben garantált profitját, a bankok egyoldalú szerződésmódosítását, a kartellezést, a dömpingárakat és a gyenge piacvédelmi szabályozást említette, amelynek köszönhetően a multinacionális cégek óvatos becslések szerint is évente százmilliárd forintos összeget visznek ki az országból, amely a Magyarországon termelt profit 70%-a. Az aránytalanság még szembetűnőbb, ha ehhez az adathoz hozzátesszük azt, hogy a magyar munkavállalók 72%-a magyar tulajdonú cég alkalmazásában áll – állította a képviselő. Gyöngyösi Márton szerint a tőkeerős multinacionális és az alultőkésített, gyenge lábakon álló hazai szektor versenye egy olyan küzdelemhez hasonlít, ahol egy szteroidokkal felpumpált atlétát és egy kéz és láb nélküli versenyzőt eresztenek össze. Ebben a gazdasági helyzetben a korlátok nélküli szabad versenyt az országra zúdítani a hazaárulás minősített esete – nyilatkozta a politikus.
A megoldás a Jobbik szerint nem merülhet ki a – csak átmeneti könnyebbséget jelentő – válságadók kivetésében, mivel az nem változtat a jelenlegi rossz gazdasági struktúrát. Gyöngyösi Márton a párt választási programjából kiemelte a kamatpolitika és a számviteli szabályozás felülvizsgálatát, a kettős adózás és az egyéb kiskapuk kiiktatását, valamint a versenyhivatali szankciók szigorítását. A Jobbik nem versenyellenes és nem multi ellenes, olyan szabályozás kialakítását sürgeti, amellyel a külföldi vállalatok úgy járnak jól, hogy közben az adott ország építésében is részt vesznek. Gyöngyösi szerint létezik egy olyan OECD-irányelv, amelyet már több országban is sikeresen megvalósítottak és a hazai jogi környezetbe is átültethetőek lennének. Ezekben a külföldi tulajdonú vállalatok olyan kötelezettségeket vállalnak – elsősorban az oktatás, a környezetvédelem és az infrastruktúra terén –, amellyel hozzájárulnak az adott társadalom fenntartható fejlődéséhez.
|