2010.02.02. 15:38, Bence0619
Kíváncsiak voltunk, hogy a Jobbik oktatási programjában kapott-e helyet a rovásírás-oktatás, s ha igen, milyen módon. Miként oldanák meg az oktatók hiányát, milyen feltételek mellett lehetne ezt elindítani? Az ügyben Dúró Dórával, a Jobbik Oktatási és Kulturális Kabinetjének elnökével beszélgettünk. Az interjúból kiderül, mi a párt álláspontja őseink írásával kapcsolatban.
Gribek Dániel: A Jobbik oktatási programjában szerepel valamilyen formában a rovásírás terjesztése a diákok körében?
Dúró Dóra: Mindenképpen szeretnénk erősíteni a magyar vonatkozásokat az irodalom, történelem és ének tárgyakban, ennek egyik eleme lenne a rovásírás, amely a nemzettudatot is erősítené minden iskolás gyermekben. Nagy szükség van erre, hiszen az elmúlt húsz évben nem erről szólt az oktatás, és a rovásírás sem kapta meg a neki járó szerepet az intézményekben.
G.D.: Milyen formában képzelik el a rovás oktatását az iskolákban?
D.D.: Alapvetően szükséges lenne, hogy a betűket mindenki megismerje, erre néhány órás foglalkozás is elegendő lenne. Az érdeklődőknek pedig természetesen az elmélyülést is lehetővé tennénk, azonban ehhez szükség van olyan képzettségű tanárokra, akik ezt a feladatot meg tudják oldani.
G.D.: Ha külön órában nem is, de ha valamelyik tárgy keretében kötelezővé tennék a rovásoktatást, hogyan oldanák meg azt a problémát, hogy az oktatók nem ismerik őseink írását? Van egyáltalán esély arra, hogy elsajátítsák ezt az oktatók? Mennyi időbe telne felkészíteni őket?
D.D.: Azt hiszem, nem kellene sokat várnunk arra, hogy megfelelő képzettségű oktatók kerüljenek ki az egyetemekről, főiskolákról, hiszen a rovásírás megtanulása nem okoz különösebb nehézséget. Amíg ők nem állnak rendelkezésre, vendég előadók tanításával tudnánk pótolni ezeket az órákat.
G.D.: Elegendőnek tartja-e a Jobbik, ha a gyerekek csak alapszinten ismerik meg a rovásírást, vagy az összerovásokra, egyéb gyakorlati megoldásokra is hangsúlyt fektetne, valamint az írás és olvasás gyakorlására? Kb. hány tanórába férhetne ez bele?
D.D.: Azt hiszem, kiindulásnak az is elég lenne, ha minden gyermek ismerné őseink írását, ugyanis a túlzott szigor bizonyos esetekben épp ellenkező hatást válthat ki, mint amilyet szeretnénk. Azoknak, akik részletesebben szeretnének ezzel megismerkedni, délutáni foglalkozások keretében adnánk meg ennek lehetőségét.
G.D.: Lehetséges-e, hogy egy záró dolgozatban, akár egy magyar érettségin néhány kérdés erejéig előkerüljön a rovásírás? Természetesen, ha a rovásoktatás tanítása már működik, és a feltételei meg vannak teremtve.
D.D.: Korai még arról beszélni, hogy ez érettségi tétel lehessen, hiszen a felkészülést teljesen a nulláról kell kezdeni. Néhány év múlva visszatérhetünk erre a kérdésre is, ha már minden magyar gyermek ismeri a rovásírást…
Gribek Dániel
Rovatmagazin.hu