Jobbik Szabadegyetem a parlamentben. „Forradalmr” rink, az rk forradalma (Herczeg F2011.01.05. 19:47
Elfeledett rinkrt indtott parlamenti felszlals-sorozatban Farkas Gergely a Horthy-korszak legnagyobb rfejedelmeknt szmon tartott Herczeg Ferencrl is megemlkezett. Hossz, 91 ves lettja alatt szmos trtnelmi idszakot meglt, amelyek lenyomata kirajzoldik mveiben, krniksknt mutatja be az ltala megtapasztalt korszakok szellemisgt. (A kpen Herczeg Ferenc a Horthy-csalddal)

Volt nnepelt nemzeti r, npszer sznpadi szerz, sikeres orszggylsi kpvisel, a Magyar Tudomnyos Akadmia tiszteletben ll tagja, jelltk irodalmi Nobel-djra, de mindezek ellenre a halla ta eltelt kzel 60 vben szinte teljesen eltnt a kztudatbl. Itt az id, hogy leporoljuk emlkt, s visszahelyezzk az t megillet helyre a magyar irodalomban.
Az 1863-ban, a ma Dlvidkhez tartoz Versecen szletett Herczeg Ferenc j pldja annak, hogy nem a szrmazs fggvnye az, hogy kibl vlik magyarsgot szeret, pldamutat hazafi. Herczeg ugyanis svb csaldban nevelkedett, kezdetben mg nem is beszlt magyarul, de desapja motivlsra – aki szerint „a magyar a vilg legletrevalbb nemzete”- gyorsan ptolta ezt a hinyossgt, s rsaiban tapasztalhat, irigylsre mlt kifejezkszsge s eszttikai rzke tesz tanbizonysgot arrl, hogy a semmibl milyen magas szintre is lehet emelni a magyar nyelv ismerett.
Herczeg mr fiatalon berobbant a hazai irodalmi letbe s rvid id alatt npszer lett. Tehetsgnek elismersrl mi sem tanskodik jobban, hogy els regnye utn a Budapesti Hrlap munkatrsv krtk fel, valamint meghvst kap a Petfi s a Kisfaludy Trsasgba is. letnek els felben elssorban szndarabokat rt, oly npszer darabokat, mint pldul a kuruc hangulatot idz Ocskay brigadros, a vilgsiker Kk rka, vagy a Biznc cm trtnelmi sznjtk. A kor legnpszerbb sznpadi szerzje volt.
1894-tl, nem tveds 50 ven t az j Idk irodalmi hetilap fszerkesztje volt. A kor legmagasabb pldnyszm folyiratt a dualizmus, majd a Horthy-korszak legjelentsebb lapjaknt tartottk szmon s csak 1949-ben sznt meg.
De ne szaladjunk ennyire elre az idben: 1896-ban szlvrosa, Versec orszggylsi kpviseljv vlasztottk. Tisza Istvn bartja s hve, akinek bztatsra vllalt a politikban szerepet, de mindemellett az irodalmat sem hanyagolta el, hanem ontotta magbl a knyveket.
Mveiben elssorban trtnelmi esemnyeket eleventett fel. Ilyen pldul kiemelked kisregnye, a Pognyok, melyrl a kritikusai gy vlekednek: „az smagyar llek keresztnny vlsnak trtneti problmja aligha tett mg szert mlyebb s szebb llektani keretre, mint Herczegnek ebben a mvszi alkotsban.” Tbbszr, visszatren foglalkozott a Rkczi-felkelssel, pldul egyik legjobb regnyben, mely a Pro libertate! cmet viseli. De foglalkozott Szent Istvn korval, vagy pp a ’48-as szabadsgharccal is, utbbival a szmomra egyik legkedvesebb, a Ht svb cm novelljban.
A Magyar Tudomnyos Akadmia 1899-ben vlasztotta tagjv, majd 1925-ben Nobel-djra jellte Az let kapuja cm mvrt, mely Bakcz Tamsnak llt emlket.
A Horthy-korszak alatt kzleti szerepvllalsa nem merlt ki az j Idk szerkesztsben, ugyanis 1927-ben a Magyar Revzis Liga megalakulsakor annak elnknek vlasztottk.
A szovjet megszlls utn Herczeg Ferencet teljesen elhallgattattk, 50-es vek elejn pedig kiteleptettk a magyar gulgra, amely a Hortobgyon volt. 1953-ban a munkatborok megszntetse utn szabadult. Azonban mr nem lt sokat, 1954-ben, mltatlan krlmnyek kztt meghalt.
Hossz lettja sorn szmos tette s az sszesen tbb mint 100 regnyt, elbeszlst s sznmvet magba foglal letmve mindenkppen rdemess teszi Herczeg Ferencet az utkor tiszteletre, s mlt emlkezsre.
Herczeg gondolkodsnak sszegzsre j plda az 1920-ban, Szegeden elhangzott gondolata, mely pldartk lehet minden magyar ember szmra s amely elttnk jobbikos kpviselknl is szemnk eltt lebeg munknk sorn:
„Nem akarunk rombolni, mi pteni akarunk. A mi fegyvernk nem a gyllet, hanem a szeretet. Mi rszt akarunk venni abban a munkban, amely az egsz magyar trsadalombl egy egysgesen szervezett, jl fegyelmezett, istenfl, munks, hazafias trsadalmat akar alkotni. (...) Mert naggy, gazdagg csak a nemzeti rzs tehet."
Farkas Gergely
orszggylsi kpvisel
Jobbik
|