2011.07.30. 13:00
Az általában MSZP-közelinek tartott, a Jobbikor rendre messze "alulmérő" intézet felmérése szerint az első két helyen még mindig a Fidesz és az MSZP áll A kormánypárt mögött a választókorú népesség 22 százaléka sorakozik fel, a kommunista utódpárt 14 százalékot ér el – ezek 1,8 millió illetve 1,1 millió szavazópolgárt jelentenek.
A hónap nyertese a Jobbik, amelynek egyrészt egy százalékponttal (7-ről 8-ra) nőtt a tábora, amelynek aktivitása is jelentős mértékben megerősödött. Így biztos pártválasztók körében ismételten a 20 százalék közelébe kerültek a nemzeti radikálisok. A párt jelenleg több mint 600 ezer szimpatizánssal bír, nagyrészük biztos benne, hogy el is menne voksolni.
A biztos pártválasztók aránya egyébként meglehetősen alacsony, a felnőtt népesség alig harmadát alkotják. Az elkötelezettek között a Fidesz 49, az MSZP 27 százalékos, a Jobbik 17, az LMP 6 százalékos támogatottságot élvez. A választópolgárok felének egyik párt sem szimpatikus, vagy nem is menne el szavazni.
A politikából való általános kiábrándultságot tükrözi a kormány és az ellenzék tevékenységével való elégedetlenség is: az előbbit – egy 100 fokú skálán – mindössze 31, az utóbbit 26 ponttal illetik. Érdekes, hogy a kabinet munkásságával a Fidesz hívei sem igazán elégedettek: Orbánék eddigi teljesítményét még ebben a táborban is csak átlagosan 62 pontra értékelték Az ellenzéki pártokban bízók rendkívül kritikusak, az MSZP-sek 17, a Jobbikosok és az LMP-sek 22-23 pontra értékelik a kormány elmúlt egy esztendejét.
Kölcsönös ellenszenvek
A választójogi törvény módosítása kapcsán Karácsony Gergely LMP-s honatya felvetette az ellenzék esetleges technikai együttműködését a Fidesz ellenében. A Jobbik több politikusa – köztük Vona Gábor pártelnök is – leszögezte: az alkalmi szövetség nem csak erkölcsileg volna vállalhatatlan, de politikailag is kudarcra volna ítélve. A közvélemény-kutatás eredményei a radikálisok véleményét igazolják.
Az MSZP táborának 70, a jobbikosok 60, az LMP-sek 50%-ának nincs semmilyen más pártszimpátiája, tehát minden körülmények között csak választott pártjára szavazna.
A legreálisabbnak a két baloldali párt, a szocialisták és az LMP összefogása látszik, hiszen az ő táboraik utasítják el egymást a legkevésbé – bár a minden ötödik liberális kifejezetten lesújtó véleménnyel van a szegfűs pártról.
A legnagyobb kölcsönös ellenszenv – nem meglepő módon - a kommunista utódpárt hívei és a nemzeti radikálisok között feszül. Érdekes ugyanakkor, hogy a jobbikosok 2/3-a mereven elutasítja az MSZP-t, míg a szocialista érzelmű szavazóknak „csak” 40%-a zárja ki, hogy valaha is a kettős keresztet ikszelje be a szavazólapon.
nol.hu nyomán barikad.hu